Problémy s přihlášením (ztracené heslo, účet, ...)

V současnosti je velmi mnoho případů ztraceného / zapomenutého hesla. Tím vzniká velká zátěž bezplatné služby CAcert, protože je to velmi citlivá oblast, kterou nelze obsloužit normální podporou pomocí seznamu adresátů (mailing list). Prosím čtěte sekci Zapomněl jsem heslo níže a zjistěte tam, co můžete udělat ...

Vytvořil jsem nový účet CAcert, ale nemohu se přihlásit

Pomoc! ZAPOMNĚL JSEM heslo ...

Dobrá. Jste jedním z tisíců lidí se stejným problémem. Máme několik řešení, která Vám snad pomohou:

Máte už ve svém prohlížeči/systému instalovaný svůj platný klientský certifikát?

Ano? Máte štěstí! Mělo by tedy jít přihlásit se certifikátem. A potom si můžete změnit heslo a občerstvit si v paměti kontrolní otázky a odpovědi. Snad? Zkuste všechny prohlížeče na svém počítači / svých počítačích, snad je certifikát instalován aspoň na jednom z nich.

Už jste si vytvořil(a) klientský certifikát CAcert?

Pokud ano, můžete se jím přihlásit k CAcert.org. Instalujte ho prostě do svého internetového prohlížeče a jděte na https://secure.cacert.org/index.php?id=4 - dostanete-li hlášení chyby, nemáte asi klientský certifikát nainstalován...

Pamatujete si odpovědi na pět otázek, které jste vyplňoval při registraci?

Ano - nebo jen možná? Pak jděte na https://www.cacert.org/index.php?id=5 a zadejte svou e-mailovou adresu (což je název Vašeho účtu CAcert) a své datum narození - přesně: to datum, které jste uvedl při založení účtu a které je v něm uloženo. Zadáte-li neodpovídající datum narození a nedokážete si vzpomenout, jaké je v účtu, máte smůlu - Váš účet se nenajde. Pak je třeba obětovat € 15.- na vyžádání si pomoci od Podpory.

Položíme Vám tři otázky náhodně vybrané z pěti otázek, které jste si nastavil(a) během vytváření svého účtu - odpovězte na ně správně a dostanete možnost znovu se přihlásit. Pozor však na zápis písmen malé/velké abecedy, na mezery, interpunkci atd. Vzpomeňte si také, zda šlo o plné jméno, o termín nebo jeho část, nebo o zkratku. Vše se musí shodovat na 100%.

/!\ Prosím, ZAJISTĚTE použití HLAVNÍ e-mailové adresy svého účtu CAcert, jinak obnova hesla selže. /!\

Nemůžete použít certifikáty vydané jinou certifikační autoritou (CA). Je nutné použít klientský certifikát CAcert.

Skutečně musíte udržovat starý účet?

Pokud Vám nevadí přijít o starý účet, můžete si prostě vytvořit nový (s jinou svou e-mailovou adresou). Jakmile to uděláte, jděte v menu do sekce sporu a založte spor o svoje staré e-mailové adresy a doménová jména. Uvědomte si, prosím, že je třeba napřed založit spor o Vaše domény, pak o druhotné e-mailové adresy a až nakonec o Vaši hlavní e-mailovou adresu. Pro každý spor obdržíte e-mail, který Vás požádá o přijetí sporu. Když přijmete, bude příslušná e-mailová adresa nebo doména u CAcert odstraněna a můžete ji obvyklým způsobem přidat ke svému novému účtu.

Avšak nezapomeňte: Jakmile přijmete spor o něco, všechny certifikáty, jichž se to týká, jsou odvolány. (Například jestliže přijmete spor o blbdomain.net, Vaše staré certifikáty domény blbdomain.net jsou odvolány a už je nelze použít.) Ztratíte také všechny své body důvěry.

Odkaz na sekci sporu: https://www.cacert.org/disputes.php?id=0

Obnova hesla se zaručením

V červnu 2010 byla vytvořena nová procedura - procedura pro reset hesla se zaručovateli. Procedura byla posouzena arbitrem (a20100407.1), takže je to ověřená procedura, kterou se uživatelé mohou řídit. Procedura Obnova hesla se zaručením byla už několikrát použita více zaručovateli.

Najděte aspoň jednoho zaručovatele, setkejte se s ním osobně (na událostech, kde lze najít několik zaručovatelů), požádejte o zaručení s procedurou pro reset hesla, vyměňte si se zaručovatelem klíčové slovo (A-word) a pak Vás v dalším kroku bude kontaktovat podpora. Postupujte podle návodu, který Vám podpora zašle e-mailem, a na konci procedury bude Vaše heslo resetováno.

Potřebuji osobní pomoc, protože výše uvedené akce nezvládnu

Jestliže si skutečně přejete zachránit svůj účet u CAcert, máme také řešení. Jistě pochopíte, že se někdo musí osobně věnovat Vám, a proto Vám jistě nebude vadit pomoci financovat projekty CAcert. Jděte na https://www.cacert.org/index.php?id=5a zaplaťte 15 US dolarů. Můžete také použít svůj účet Paypal nebo zaplatit kreditní kartou. Pak napište support@cacert.org a vysvětlete svoji situaci. Tým podpory Vám položí několik otázek o Vašich osobních údajích a údajích Vašeho účtu pro ověření že jste skutečně právoplatným vlastníkem předmětného účtu a nepokoušíte se účet prolomit.

 Případně můžete laskavě darovat svou práci v hodnotě asi 15 US dolarů CAcert,
      CAcert wiki (třeba korektury textů), podpořit seznam adresátů, něco přeložit atd.
      (přibližně asi hodinu práce pro komunitu)

Ztráta hesla není moje chyba - to systém je vadný

Máte-li podezření, že se děje něco divného, registrujte se na seznam adresátů podpory (support mailing list, viz Jak získat podporu) a popište tam svůj případ. Připravte se na to, že většina lidí z podpory nebude věřit historce, že se Vaše heslo změnilo, aniž jste něco udělal(a) špatně. Ale můžete to zkusit ;-) .

Někdy se stává, že správci změní web tak, že odstraní některé zvláštní znaky ze vstupu a hesla jako qR3}X>d=47'Qk\yfnj7w4fX}Ks|v-#o(<c náhle přestanou fungovat. Zůstaňte klidní, poskytněte, kolik informací můžete a dříve či později někdo zjistí, co bylo špatně... ;-) .

Zapomněl jsem název svého účtu

Název Vašeho účtu je e-mailová adresa, kterou jste poskytl(a) při registraci u CAcert. Na tuto adresu Vám došel aspoň jeden e-mail ("ping"), když jste ověřoval(a) svůj účet. I když ta adresa už nemusí být funkční, uveďte ji v přihlášení jako název účtu - přihlašovací jméno.

Pokud si stále nepamatujete adresu, kterou jste použil(a), můžete

v současnosti na to neexistuje skutečná procedura, protože byste byl(a) první, kdo má tento problém ;-) .

Koncept zásad


Praktiky obnovy hesla

Viz http://svn.cacert.org/CAcert/Support/PasswordRecovery.pdf.

Poznámky

Obnovu hesel spravuje Důstojník podpory (Support Officer). Obnova je formálně vzato praktika dokumentovaná zde a oprávněná podle Příručky bezpečnosti, části Podpora a Zásad bezpečnosti, sekce 8. Není (už) na dráze ZÁSAD (POLICY) jako samostatné zásady.


A jako poslední možnost můžete požádat o odstranění účtu.


FAQ/LostPasswordOrAccount/CZ (last edited 2022-03-12 17:48:15 by AlesKastner)