Tato stránka uvádí konkrétní místa, kde začít, chcete-li pomoci komunitě CAcert a rozvíjet ji.

K podpoře CAcertu existují tyto tři stránky Wiki:

  • Pomozte CAcertu - dobrý přehled všeobecných informací o pomoci CAcertu

  • Potřebná pomoc - tato stránka popisuje, kde začít, chcete-li pomáhat komunitě CAcert a rozvíjet ji.

  • Jobs - popisy dobrovolných prací u CAcert

Položky a oblasti

Podpora

Přehled týmů

Chcete-li se připojit k týmu, zde je jejich seznam:

  1. Arbitráž {o}

  2. Správa systémů/infrastruktura

  3. Týmy pro audit a zaručování
    1. Pravidelné zaručování: Zde není žádný tým - získejte dostatek bodů a navrhujte dalším, aby se stali zaručovateli v málo pokrytých oblastech!
    2. RA audit (důležitá role pro školení zaručovatelů)

    3. Zaručování organizací

    4. Audit {o}

  4. Tým kritických zásahů {o}

  5. Školení

  6. Akce, události

  7. Úschovna pro nové kořenové certifikáty

  8. Zásady - skupina je v seznamu adresátů

  9. Vztahy s veřejností (Public Relations)

  10. Vývoj softwaru

  11. Tým podpory

Výbor CAcert Inc. Vám může pomoci s kontaktem, nevíte-li přesně, na koho se obrátit.

Týmy označené hvězdičkou ({o}) nejsou vhodné pro začátečníky, neboť obvykle vyžadují vysokou odbornost a/nebo školení či studijní předpoklady.

Vezměte prosím na vědomí, že „vstup do týmu“ není formálním aktem jako takovým. Začnete pouze komunikovat v kanálech používaných týmem, obvykle v mailing listu (seznamu adresátů) nebo na IRC kanálu. Týmy se také vzájemně nevylučují. Neexistuje žádný závazek nebo minimální příspěvek nebo něco podobného. Jste vítáni třeba i jen ke sledování komunikace. Možná, že jednoho dne vyvstane otázka, pro kterou Vy budete nejlepší dostupnou osobou, která může odpovědět! :-)

Arbitráž

Arbitráž je proces interního řešení sporů CAcert. Protože jedním požadavkem na tyto úkoly je určitý přehled o mnoha oblastech CAcert, není to ideální místo pro nováčky. But, especially if you have some experience in dispute resolution in other areas (like being a referee in a sports club) or have some education/experience in law and/or litigations, you may also be able to provide valuable hints and support in this area.

Více podrobností viz Arbitrážní fórum.

Infrastruktura

Tým pro infrastrukturu se stará o servery CAcert v „nekritické oblasti“, tj. vše krom hlavního webového serveru a strojů pro podepisování. Takže všechny podpůrné servery, jako je tento server WiKi, server Git, poštovní server a mnohé další, jsou hřištěm tohoto týmu.

Pokud máte nějaké zkušenosti se správou systému, zejména na počítačích Linux, pravděpodobně vás tento tým uvítá vřele a srdečně. A také, jste-li připraveni investovat nějakou práci do studia této oblasti, můžete být rovněž vítáni v týmu.

Stránka Infrastruktura obsahuje více podrobností pro zvědavé.

Kritický tým

Kritický tým dělá hodně stejnou práci jako tým infrastruktury, a proto má na vaši zkušenost podobné požadavky, ale soustředí se na hlavní webový a databázový server a stroj na podepisování (který podepíše žádost o certifikát a tím vznikne vydaný certifikát).

Jak název napovídá, je to velmi kritická oblast CAcert, a proto není ideální pro nováčky a studenty. Kritičtí administrátoři musí být také „prověřeni na pozadí“, tj. musí podstoupit pohovor o jejich odborných znalostech a kariéře. V ideálním případě by pohovor mělo identifikovat potenciální střety zájmů pro uchazeče a může to vést k (obvykle dočasnému) odmítnutí „způsobilosti k práci“.

Jste-li přesto zvědaví, pak Vám stránka Critical Team poví více.

Vzdělávání

Jedním z ústředních cílů CAcert je vzdělávání jejích zaručovatelů, uživatelů a v menší míře i široké veřejnosti o samotném CAcert, zabezpečení komunikace, šifrování a konkrétně používání digitálních certifikátů. Vzdělávací tým je skupina lidí, kteří se snaží tuto oblast rozvíjet.

Mezi talenty, které jsou v tomto týmu obzvláště vítány, patří zkušenosti se vzděláváním (dospělí i ve škole), tvorba dokumentací a studijních materiálů a souvisejících znalostí. Uplatnili se zde také lidé zajímající se o organizaci akcí školení zaručovatelů a o tým #Akce.

Stránka týmu Vzdělávání Vám může být užitečná, když vzbudí Váš zájem.

Akce

CAcert je pravidelně přítomen na veletrzích, výstavách a kongresových akcích, jako je FrOSCon nebo FOSDEM. Tým Akce spojuje znalosti, kontakty, personál a materiály potřebné k provozování stánku na takové akci. Také Assurance Training Events (akce školení zaručovatelů) musí být organizovány v úzké spolupráci s týmem Vzdělávání.

Máte pro nás vysoký potenciál, pokud se během takových akcí bavíte „prodejem“ CAcert, a také když víte, jak organizovat místa nebo mluvit s organizátory událostí, aby pro CAcert nabídli stánky (nejlépe zdarma nebo alespoň za nízkou cenu).

Stránka Akce o tom pojednává podrobněji.

Zásady

Skupina pro zásady se zcela liší od ostatních týmů, protože se více soustředí na vnitřní pravidla a požadavky. Lidé s ostrým jazykem mohou říci, že je to oblast, která dbá na to, aby ostatním týmům nedošla práce. :-)

Nicméně je to také důležitá oblast, spíše jako druh parlamentu, který rozhoduje o základních směrech a pravidlech CAcert. Účast ve skupině zásad obvykle není prací na plný úvazek, pokud si nepřejete převzít funkci úředníka pro politiku. Ve skupině zásad jsou vítáni i nováčci, protože v ideálním případě by zde mělo být široké zastoupení celé komunity.

Skupina zásad má tento seznam adresátů (mailing list); stránka zásad uvádí některé zásady podrobněji.

Vztah s veřejností (Public Relations)

Stejně jako většina sdružení, i CAcert žije z velké části ze svého veřejného image. Na tom pracuje PR tým, vydává tiskové zprávy, snaží se o zveřejnění článků o CAcert v technickém tisku a obecně se stará o image CAcertu pro veřejnost. Samozřejmě existuje úzká spolupráce s týmem #Akce.

Jedná se o oblast, která byla v poslední době poněkud opomíjena, a proto je nutné, abyste věděli, jak kontaktovat a zvýšit zvědavost autorů časopisů, bloggerů nebo! YouTubers, vytvářet zajímavé tiskové zprávy nebo jinak informovat o CAcertu v technické i široké veřejnosti.
Varování: CAcert je v současné době většinou banda techniků. Takže může být těžké, když chcete jít do designu firemní identity... :-)

Více na stránce Public Relations.

Software

Když už mluvíme o technicích: lidé, kteří vytvářejí kód pro všechny webové stránky a databáze, mají vliv na každého. Tito lidé se hrnou do Softwarového týmu.

Jste hlavním kandidátem pro softwarový tým, pokud víte, jak hláskovat PHP nebo jiné techniky pro programování webu. Skutečný bonus však je mít trochu znalostí v oblasti správy verzí (GIT) nebo strukturovaného programování. Velmi si také ceníme pečlivých lidí, kteří mohou provádět systematické testy, reprodukovat chybové stavy a identifikovat uživatelské problémy nebo provádět kontrolu softwarových kódů. Další oblastí je softwarová architektura a strategie rozvoje.

Participation at the software team does not need to be a life long, full time commitment. Reproducing a tricky error, testing a particular bug which you want to have fixed or proposing a fix for a bug found in the https://bugs.cacert.org are also welcome if they are just a "one time donation".

Podívejte se na Vývoj softwaru, třeba je to Vaše parketa.

Podpora

Je smutné, že při používání CAcertu se mnoho lidí potýká s problémy. Zde přichází do hry tým podpory. Tým podpory může mnoho lidí potěšit (konečně, aspoň trochu ... :-))) jednoduchou nápovědou o tom, jaké menu použít nebo na které stránce WiKi najít konkrétní řešení. Některé problémy jsou samozřejmě složitější, ale v podpoře máme lidi, kteří vědí, komu žádost předat.

Pokud máte talent zjistit z e-mailů, co lidé opravdu chtěli udělat nebo říci, nebo vám připadá prospěšné pomáhat ostatním lidem v řešení každodenních malých problémů při používání CAcert, je tu pro vás práce. A víte, že odpověď na stejnou otázku potřetí za den může být stejně užitečná pro uživatele, jako enervující pro vás.

Stránka Týmu podpory obsahuje více informací o podpoře.

Položky a oblasti

Podpora



Příspěvky a úvahy



Kategorie