Podepisování dokumentů OpenOffice

Než budete moci podepisovat dokumenty v OpenOffice (verze 2.0 a další), potřebujete přidat/importovat Váš klientský certifikát. Podle toho, jaký používáte operační systém, musíte ho napřed přidat do kryptografického stroje (MS Windows) nebo nastavit proměnnou prostředí směřující na Váš produkt Mozilla, který obsahuje Váš klíč ve svém profilu (Solaris, Linux).

Linux/Solaris: Potřebujete exportovat cestu ke svému profilu Thunderbird/Firefox do proměnné prostředí MOZILLA_CERTIFICATE_FOLDER. Přidejte to například do svého souboru ~/.bashrc:

  export MOZILLA_CERTIFICATE_FOLDER=~/.mozilla/firefox/Mzg25Tns.default

Prohlédněte si řešení navržené OpenOffice: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Certificate_Detection

Windows: Ve Windows otevřete "Ovládací panely-Možnosti Internetu-Obsah-Certifikáty" (Control Panel-Internet options-Content-Certificates) a přidejte svůj certifikát plus klíčový pár (normálně to je jeden soubor p12) k Vašim vlastním certifikátům ("Osobní" - tj. ty, ke kterým máte privátní klíče).

Pokud ještě nemáte soubor P12 s klíčovým párem a klientským certifikátem, musíte ho napřed exportovat ze svého prohlížeče, kde byl vygenerován. To uděláte velmi snadno ve Firefoxu (udělejte si "zálohu" (Backup) svých vlastních certifikátů).

Všeobecně: Potom můžete importovat svůj certifikát do OpenOffice. Postupujte podle instrukcí v menu "File/Digital Signatures...".

Viz také:

Ověřování dokumentů

Chcete-li automaticky ověřit podpisy dokumentů OpenOffice:

Stáhněte si XMLSec: http://www.aleksey.com/xmlsec/download.html

Uložte CaBundle (certifikáty CA) do souboru /etc/ssl/cert.pem

> unzip Document.odt
> xmlsec1 --verify META-INF/documentsignatures.xml
OK
SignedInfo References (ok/all): 5/5 [podepsáno (OK/všechny): 5 z 5]
Manifests References (ok/all): 0/0 [manifesty (OK/všechny): 0 z 0]

OpenOffice/CZ (last edited 2015-02-25 07:06:05 by AlesKastner)